Pulsoksymetria jest uważana za jeden z największych postępów w dziedzinie monitorowania stanu zdrowia pacjenta od czasów pojawienia się elektrokardiografii. Technika ta nie tylko jest nieinwazyjna, ale pozwala w prosty i ciągły sposób monitorować poziom saturacji, oznaczanej symbolem SpO2 lub SaO2, czyli wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej.

Pulsoksymetr w walce z koronawirusem

Hipoksemia, czyli stan zbyt niskiej zawartości tlenu we krwi tętniczej, jest powszechnie spotykanym stanem pacjenta w wielu aspektach praktyki medycznej i w skrajnych przypadkach może być przyczyną nawet dysfunkcji narządów wewnętrznych oraz śmierci. Technika ta jest stosowana powszechnie w podstawowej opiece zdrowotnej w domu oraz w szpitalach, a szczególnie nabrała na znaczeniu w momencie wystąpienia bezprecedensowego kryzysu zdrowia publicznego na świecie, jakim bez wątpienia jest pojawienie się pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. Zakażenie tym nieznanym wcześniej koronawirusem w niektórych przypadkach prowadzić może do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego oraz do śmierci. Jednym z pierwszych niepokojących objawów wskazujących na konieczność hospitalizacji jest właśnie hipoksemia, którą w łatwy sposób można wykryć z wykorzystaniem pulsoksymetru. Dodatkowo pozwoli on również oszacować stopień jej zaawansowania.

Kiedy przyda się pulsoksymetr i Health?

Gdy stan hipoksemii nastąpi, warto mieć przy sobie urządzenie dokładne w pomiarze oraz łatwe i intuicyjne w obsłudze. Do takiej kategorii pulsoksymetrów bez wątpienia zalicza się inteligentny pulsoksymetr iHealth Air model PO3M. Jest on wysokiej jakości, profesjonalnym urządzeniem medycznym, które może być używane w domu. Pozwala ono na stałe monitorowanie oraz zapisywanie wyników pomiarów nasycenia krwi tlenem (SpO2) oraz pulsu. Odczyt tych parametrów z pomocą pulsoksymetru iHealth Air model PO3M może być przydatny nie tylko w przypadku chorych na Covid-19, ale również dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. Także osoby uzależnione od nikotyny, rzucające palenie bez wątpienia znajdą dodatkową motywację poprzez monitoring poprawy w pomiarach  SpO2 i pulsu. iHealth PO3M pozwoli też sportowcom lepiej zrozumieć ich własne ciało i śledzić reakcje na wysiłek fizyczny oraz stres. Pulsoksymetr ten może okazać się szczególnie pomocny w przypadku osób uprawiających sporty wspinaczkowe, wysokościowe, lub głębinowe, których specyfika sprawia, że poziom tlenu we krwi może ulegać znacznym wahaniom. Wszelkie odczyty z pulsoksymetru mogą być monitorowane, zapisywane oraz archiwizowane w postaci czytelnych wykresów z wykorzystaniem bezpłatnej dedykowanej aplikacji iHealth My Vitals, która jest dostępna oraz aktualizowana dla platformy mobilnej Google Android oraz Apple iOS. Historia wyników może być bezpiecznie i zdalnie udostępniana lekarzowi, dietetykowi lub trenerowi, który dokładnie oszacuje nasz stan zdrowia czy lepiej dopasuje plan treningowy lub żywieniowy.

Innowacyjne rozwiązania urządzeń iHealth

Aplikacja My Vitals obsługuje również szeroką gamę innych urządzeń producenta iHealth, dzięki czemu możemy przechowywać w jednym miejscu większość parametrów świadczących o stanie naszego zdrowia. iHealth PO3M łączy się z urządzeniami mobilnymi za pomocą protokołu Bluetooth 4.0 BLE, zaprojektowanego specjalnie do nowatorskich zastosowań w urządzeniach monitorujących stan zdrowia, a także tych dedykowanych aktywnościom fizycznym. Wyposażony jest w czytelny, emitujący naturalne barwy wyświetlacz wykonany w technologii LED o rozmiarze  62 mm x 33 mm x 28 mm. Jego waga to zaledwie 42 g. Urządzenie zasilane jest wbudowanym akumulatorem litowo-jonowym, który może być ładowany z każdego urządzenia wyposażonego w złącze USB uniwersalnym kablem załączonym do zestawu. Jego wyjątkowa ergonomia zapewnia nieporównywalną, do innych dostępnych na rynku pulsoksymetrów, wygodę oraz dokładność odczytu pomiaru. Nie bez znaczenia, dla osób ceniących sobie dobry design, będzie sam wygląd urządzenia.

 

Najistotniejsze parametry pomiarowe:

Zakres pomiarowy SpO2: 70-99%

Zakres pomiaru tętna: 30-250bpm

Wskaźnik precyzji saturacji SpO2: 70 – 99%, ± 2%; <70% –

Dokładność tętna: ± 2bpm.

Gdy urządzenie nie jest wykorzystywane ulega automatycznemu wyłączeniu po czasie 8 sekund. Pulsoksymetr iHealth Air PO3M pracować może w zakresie temperatur 5-40 °C, wilgotności <80% RH. Przechowywany może być w temperaturze -20-55 °C oraz wilgotności <95% RH. Pulsoksymetr ten jest produktem zdrowotnym podlegającym przepisom na terenie Polski i nosi oznaczenie CE zgodne z odpowiednim rozporządzeniem dopuszczającym je do użytku w takim charakterze.