Zegarki do pływania szybko zyskują na popularności, zasilając listę gadżetów sportowych, które posiada dziś niemal każdy miłośnik tej dyscypliny. Ich funkcjonalność pozwala w łatwy sposób kontrolować czas i efektywność wysiłku, ułatwiając treningi oraz stanowiąc motywację do samodoskonalenia. Zegarki cechuje jednak także różnorodność, a mnogość wariantów może nieraz przytłaczać. Oto, co należy wziąć pod uwagę, wybierając model idealny dla siebie.

Klasy wodoszczelności

Klasa wodoszczelności zegarka jest kwestią kluczową przy wyborze odpowiedniego modelu. Pozwala ocenić, w jaki sposób faktycznie może być on wykorzystywany. Nie we wszystkich zegarkach wodoodpornych możemy bowiem pływać i nurkować.

Częstym błędem jest interpretacja zapisu klasy wodoszczelności, np. 30 m, jako głębokość na którą możemy w zegarku zanurzyć się pod wodę. W rzeczywistości liczba ta oznacza ciśnienie statyczne. Zegarek umieszczony pod wodą, podobnie jak nasze ciało, jest wystawiony na działanie ciśnienia. Jednak spoczywający na dnie zbiornika przedmiot doświadcza go w znacznie mniejszym stopniu, niż człowiek który podczas pływania wykonuje ruchy rękami. Nie ma zatem bezpośredniego przełożenia między podaną przez producenta liczbą a głębokością, na którą możemy się zanurzyć.

Oto najczęściej spotykane klasy wodoszczelności:

Waterresistant/Waterproof – Najniższa klasa wodoszczelności, pozwala na przypadkowe, niewielkie zachlapania

30 m/WR30/3 ATM/3 Bar – Zegarek odporny na podwyższony poziom wilgoci oraz częściowy kontakt z wodą

50 m/WR50/5 ATM/5 Bar – Zegarek odporny na częsty kontakt z wodą, w którym z zachowaniem pewnej ostrożności możemy spędzać czas nad morzem lub na basenie

100 m/WR100/10 ATM/10 Bar – Klasa pozwalająca na nurkowanie bez akwalungu

200 m/WR200/20 ATM/20 Bar – Klasa w której zanurkujemy z akwalungiem

Wyższe numery charakterystyczne są dla zegarków przeznaczonych do profesjonalnego nurkowania.

 

Budowa

Budowa to ważny element wodoodpornego zegarka. Świadczy ona o jakości urządzenia, wpływając na jego wytrzymałość. Warto więc przemyśleć zakup konkretnego modelu także pod tym kątem.

Przyciski i koronka to w przypadku zegarków do pływania elementy wymagające szczególnej uwagi, ponieważ nawet w modelach wodoodpornych często niewskazane jest naciskanie ich podczas kontaktu z cieczą, uniemożliwiając korzystanie z niektórych funkcji w trakcie pływania. Jeśli są one dla nas ważne, warto zainteresować się modelami z wyświetlaczem dotykowym.

Paski zegarków do pływania są wykonane z tworzywa sztucznego. Jest to konieczne, gdyż dzięki temu doskonale przylegają do ręki i zachowują odporność na działanie wody. Wysokiej jakości wodoodporny smartwatch cechuje się zwykle równie wysoką ceną, w związku z czym wielu użytkowników korzysta wyłącznie z jednego urządzenia. Osoby, którym zależy na dopasowaniu wyglądu zegarka do konkretnej stylizacji mogą zatem zdecydować się na jeden z modeli z wymiennymi bransoletami, do których należy iHealth Wave.

Funkcje zegarków

Wybierając zegarek do pływania, uwagę zwracamy także na posiadane przez niego funkcje. Niektórzy potrzebują jedynie opcji sprawdzenia godziny, podczas gdy inni pragną, by urządzenie było dla nich wsparciem i dodatkową motywacją w czasie treningu. Na rynku dostępne są bardzo różne produkty, zaprojektowane z myślą o niejednolitych oczekiwaniach klientów. iHealth Wave także posiada szereg przydatnych narzędzi, ułatwiających prowadzenie zdrowego trybu życia:

licznik wymachów i wymachów na minutę, liczba spalonych kalorii, przepłyniętych długości oraz czasu wysiłku, dostępne do wglądu na bieżąco i w przejrzystym raporcie;

automatyczne wykrywanie aktywności i rozpoznanie 3 stylów pływackich wspomaga dokładną analizę wysiłku;

zintegrowana aplikacja, dająca możliwość łatwego porównywania naszych wyników i ustanawiania celów;

licznik kroków, dystansu, czasu i spalonych kalorii, pomocny podczas joggingu oraz długich spacerów;

automatyczne wykrywanie i monitorowanie snu, dzięki któremu sprawdzimy optymalny czas i efektywność spoczynku oraz liczbę nocnych pobudek;

wibrujący budzik, by w lekki i bezbolesny sposób rozpoczynać każdy dzień.

Inne modele zegarków do pływania często posiadają odmienne funkcje. Watro zatem porównać większą ich liczbę, by znaleźć taki, który odpowiada na wszystkie nasze potrzeby.

O czym należy pamiętać w trakcie użytkowania

Nim rozpoczniemy użytkowanie zegarka, powinniśmy wiedzieć, jak odpowiednio o niego zadbać. Zegarki wrażliwe są na duże różnice temperatur. Mogą przyczynić się one do obniżenia szczelności, przez co podczas pływania woda zacznie dostawać się do wnętrza urządzenia. Warto zatem unikać pływania z zegarkiem w zimnej wodzie po wcześniejszym nagrzaniu go na słońcu. Szkodliwa może być także sama wysokość temperatury. Najlepiej jest więc unikać zabierania zegarka do miejsc takich jak sauna.

Podczas wizyty na plaży musimy pamiętać, że drobne ziarenka piasku oraz soli mogą osadzić się na zegarku i dostać się do jego wnętrza. Po powrocie warto zatem opłukać go pod bieżącą wodą. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie wystawiać na działanie wody zegarka po ściągnięciu wodoszczelnych zabezpieczeń!

Upływ czasu i intensywne użytkowanie ma wpływ na funkcjonalność wszystkich przedmiotów, zegarek wodoodporny nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Raz na jakiś czas dobrze jest zatem odwiedzić autoryzowany serwis, aby upewnić się, że urządzenie wciąż jest równie szczelne jak w dniu zakupu.

Podsumowanie

Zegarki do pływania w dużym stopniu różnią się między sobą, oferując klientom odmienne funkcje, klasy wodoszczelności oraz jakość wykonania. Wiedząc, na czym polegają różnice, z łatwością znajdziemy odpowiedni model dla siebie. Dzięki wysokiej popularności tego typu urządzeń, producenci prześcigają się w tworzeniu zegarków oferujących kolejne funkcje i ulepszenia. Osoby pragnące zaopatrzyć się w własny zegarek pływacki z pewnością będą mogły wzbogacić swoje treningi o nowe możliwości oraz uzyskać jeszcze wyższy komfort aktywnego spędzania czasu.