Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa coraz częściej słyszymy o saturacji, istotności mierzenia saturacji i posiadania własnego pulsoksymetru. Jednak czym jest saturacja? Tym terminem określa się poziom natlenienia krwi.

Hemoglobina znajdująca się w erytrocytach wiąże się z tlenem i to właśnie dzięki niej krwinki czerwone transportują tlen z płuc do tkanek organizmu. Pulsoksymetry, czyli urządzenia mierzące saturację, analizują dwie długości fal czerwoną i podczerwoną. Informację o ilości tlenu w krwince uzyskują dzięki przenikaniu światła przez hemoglobinę. Jest to możliwe, ponieważ hemoglobina utlenowana ma inną barwę od odtlenowanej.

Normy dla saturacji

Mierząc poziom saturacji, powinniśmy uzyskać wynik mieszczący się w granicach 95-98%, wówczas wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jesteśmy osobami palącymi, nasza saturacja będzie nieco niższa. Powinna mieścić się w zakresie 92-95%. W przypadku noworodków prawidłowy wynik pomiaru nie powinien spadać poniżej 91% ani przekraczać 96%. U osób poddanych tlenoterapii prawidłowy poziom saturacji mieści się w zakresie 98-100%.

Natomiast jeśli mierzony poziom saturacji wynosi mniej niż 90%, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ taki wynik świadczy o silnej niewydolności oddechowej.

Kto powinien regularnie mierzyć poziom saturacji?

Ze względu na pandemię koronawirusa zaleca się, by w każdym domu znajdował się pulsoksymetr. Wówczas w przypadku zarażenia się wirusem będziemy mogli stale monitorować swój stan i wezwać karetkę, gdy tylko nasza saturacja obniży się poniżej normy.

Natomiast osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, choroby układu oddechowego, wyczynowi sportowcy oraz kobiety w ciąży powinny obowiązkowo mieć pulsoksymetr w domowej apteczce i regularnie z niego korzystać.

Jak zmierzyć saturację

W warunkach domowych możemy bez problemu zmierzyć poziom saturacji, o ile posiadamy pulsoksymetr. Na rynku najczęściej znajdziemy pulsoksymetry napalcowe, które są najwygodniejsze do samodzielnego pomiaru. Aby badanie było wiarygodne należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Pulsoksymetr nakładamy na palec wskazujący dowolnej ręki.
  • Opuszek palca wskazującego powinien znajdować się dokładnie w środku urządzenia. Z tego względu konieczne może być obcięcie długich paznokci lub zdjęcie tipsów w przypadku pań.
  • Na palcu nie może znajdować się żaden opatrunek, bandaż czy plaster.
  • Palec, na który nakładamy pulskosymetr powinien być suchy.
  • Do pomiaru saturacji zmyjmy lakier do paznokci, ponieważ może on zafałszować otrzymany wynik.
  • Badanie nie powinno być wykonane, gdy mamy zmarznięte palce. Należy je wcześniej rozgrzać.
  • Pulsoksymetr powinien być dobrze dopasowany do palca (nie może z niego spadać). W przypadku dzieci lub osób z bardzo szczupłymi palcami zaleca się użycie specjalnych czujników.
  • Podczas badania nasz palec powinien być stabilny, nie powinniśmy nim poruszać ani trząść.

Pamiętajmy także o przeczytaniu instrukcji dołączonej do urządzenia przed wykonaniem pierwszego pomiaru.