Woda jest niezbędna do życia. Ludzkie ciało nie może bez niej prawidłowo funkcjonować. Odwodnienie jest stanem, w którym nasz organizm wydala więcej wody, niż mu dostarczamy. Pragnienie jest jedną z oznak odwodnienia. Ciało człowieka dostosowuje zawartości wody, aby utrzymać komórki na bezpiecznym poziomie nawilżenia.

 

Co się dzieje z twoimi komórkami, gdy jesteś odwodniony?

Woda stanowi około 50% masy ciała u kobiet i około 60% u mężczyzn. Woda możemy podzielić ze względu miejsca jej występowania na: wewnątrzkomórkową (wewnątrz komórek) i zewnątrzkomórkową (poza komórkami). Woda zewnątrzkomórkowa to  ta znajdująca się we krwi oraz między komórkami w tkankach. Dla przeciętnej osoby około dwie trzecie wody w organizmie jest wewnątrzkomórkowe. W razie potrzeby wodę można wymieniać między obszarami wewnątrzkomórkowymi a komponentami pozakomórkowymi.

W warunkach odwodnienia komórki ciała mają skłonność do oddawania wody z komórek na zewnątrz. Komórki mogą pozwolić sobie na oddanie wody w celu utrzymania równowagi, ponieważ zawierają około dwa razy więcej wody niż reszta organizmu.

Jednak postępujące odwodnienie komórek powoduje, że błony komórkowe są mniej elastyczne, zmniejsza się ilość wytwarzanej energii. W konsekwencji dochodzi do osłabienie mięśni szkieletowych i zmęczenia.

 

Nawodnienie organizmu zwiększa naszą wydajność podczas treningu

Jeśli nie zadbamy o nawodnienie naszego organizmu z pewnością odbije się to na naszej wydajności. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnego wysiłku lub wysokiej temperatury.

Odwodnienie może mieć zauważalny efekt, jeśli stracisz zaledwie 2% zawartości wody w organizmie. Jednak nierzadko zdarza się, że sportowcy tracą do 6-10% swojej masy wody poprzez pot.

Wykazano, że optymalne nawodnienie zapobiega takiemu zjawisku, a nawet może zmniejszyć stres oksydacyjny, który występuje podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Nawodnienie ma główny wpływ na poziom energii i funkcję mózgu.

Badania pokazują, że nawet niewielkie odwodnienie (1-3% masy ciała) może zaburzać wiele aspektów funkcjonowania mózgu.

W badaniu młodych kobiet utrata płynów o wartości 1,36% po wysiłku zaburzyła zarówno nastrój, jak i koncentrację oraz zwiększyła częstotliwość występowania bólów głowy.

Inne podobne badanie, tym razem u młodych mężczyzn, wykazało, że utrata płynów o wartości 1,59% była szkodliwa dla pamięci roboczej i zwiększonego uczucia niepokoju i zmęczenia.

Zadbaj o swoje nawodnienie by czuć się lepiej i być bardziej skoncentrowanym.

 

Wypłukuje toksyny i wzmacnia układ odpornościowy

Organizm usuwa toksyny poprzez pot i oddawanie moczu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych. Regularne picie wody zapobiega zaparciom.

Nawilża skórę, utrzymuje ją w świeżości, miękkości, blasku i gładkości. Zapobiega zmarszczkom, regularne picie wody może być Twoją najlepszą kuracją antystarzeniową. Dzięki usunięciu toksyn unikniesz również wyprysków.

Picie dużej ilości wody pomaga w walce z grypą, rakiem i innymi dolegliwościami, takimi jak zawał serca.

 

Jak upewnić się, że pijesz odpowiednią ilość wody?

W ciągu dnia często nie zapamiętujemy ile płynów przyjęliśmy, dlatego warto spróbować wagi, która zmierzy nawodnienie naszego ciała i dodatkowo zapisze wyniki, po które będziemy mogli sięgnąć w wolnej chwili w wygodnej aplikacji.  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów iHealth współdziałające z darmową aplikacją MyVitals.