Ignorowanie nadciśnienia może doprowadzić do niepełnosprawności, złego samopoczucia lub skończyć się śmiertelnym zawałem serca.

 

Uszkodzenie tętnic

Zdrowe tętnice są mocne i elastyczne. Ich wewnętrzne ściany są gładkie, dzięki czemu krew swobodnie płynie, dostarczając do narządów i tkanek składniki odżywcze i tlen.

Uszkodzone i zwężone tętnice powodują wysokie ciśnienie krwi, może uszkodzić komórki wewnętrznej wyściółki tętnic. Gdy tłuszcze z diety przejdą do krwioobiegu, mogą gromadzić się w uszkodzonych tętnicach. Ostatecznie ściany tętnicy stają się mniej elastyczne, co ogranicza przepływ krwi w całym ciele.

Z biegiem czasu, stały nacisk krwi przechodzącej przez osłabioną tętnicę może spowodować powiększenie fragmentu jej ściany i powstanie wybrzuszenie (tętniak). Tętniak może potencjalnie pęknąć i spowodować krwawienie wewnętrzne zagrażające życiu.

 

Uszkodzenie serca

W chorobie wieńcowej tętnice dostarczające krew do mięśnia sercowego są zwężone. Kiedy krew nie może swobodnie przepływać do serca, możesz odczuwać ból w klatce piersiowej, może to doprowadzić do ataku serca lub powodować nieregularny rytm serca (arytmia).

Wysokie ciśnienie krwi zmusza serce do pracy ciężej niż to konieczne, aby pompować krew do reszty ciała. To powoduje, że lewa komora sztywnieje (przerost lewej komory). Zmiany te ograniczają zdolność komory do pompowania krwi do organizmu. Ten stan zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca i nagłej śmierci sercowej.

Z biegiem czasu obciążenie serca spowodowane przez wysokie ciśnienie krwi może spowodować osłabienie mięśnia sercowego i mniej wydajną pracę. W końcu twoje przytłoczone serce po prostu zaczyna się zużywać i zawodzi. Obrażenia od zawałów serca przyczyniają się do tego problemu.

 

Uszkodzenie mózgu

Przejściowy atak niedokrwienny (TIA), minizawał to krótkie, tymczasowe zakłócenie dopływu krwi do mózgu. Często jest to spowodowane miażdżycą lub zakrzepem krwi – oba mogą powstać z wysokiego ciśnienia krwi. Przejściowy atak niedokrwienny jest często ostrzeżeniem, że jesteś narażony na udar mózgu.

Udar mózgu występuje, gdy część mózgu jest pozbawiona tlenu i składników odżywczych, co powoduje śmierć komórek mózgu. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do udaru mózgu, uszkadzając i osłabiając naczynia krwionośne w mózgu, powodując ich zwężenie, pęknięcie lub wyciek. Wysokie ciśnienie krwi może również powodować tworzenie się skrzepów krwi w tętnicach prowadzących do mózgu, blokując przepływ krwi i potencjalnie powodując udar.

Demencja jest chorobą mózgu powodującą problemy z myśleniem, mówieniem, rozumowaniem, pamięcią, wzrokiem i ruchem. Istnieje wiele przyczyn demencji. Przyczyną otępienia naczyniowego może być zwężenie i zablokowanie tętnic dostarczających krew do mózgu. Może również wynikać z udarów spowodowanych przerwaniem przepływu krwi do mózgu. W obu przypadkach winowajcą może być wysokie ciśnienie krwi.

 

Uszkodzenie nerek

Zbyt duże ciśnienie powoduje obciążenie naczyń krwionośnych, również tych, które doprowadzają krew i składniki odżywcze do nerek.

Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z najczęstszych przyczyn niewydolności nerek. To dlatego, że może uszkodzić zarówno duże tętnice prowadzące do twoich nerek, jak i maleńkie naczynia krwionośne (kłębuszki nerkowe) w obrębie nerek. Uszkodzenie któregokolwiek z nich powoduje, że nerki nie mogą skutecznie odfiltrowywać toksyn z krwi. W rezultacie mogą gromadzić się niebezpieczne ilości płynów i niepotrzebnych substancji. Możesz doprowadzić do sytuacji, w której potrzebne będą dializy lub transplantacja nerek.

Tętniak to wybrzuszenie w ścianie naczynia krwionośnego. Kiedy pojawia się w tętnicy prowadzącej do nerki, jest znany jako tętniak tętnicy nerkowej. Jedną z potencjalnych przyczyn jest miażdżyca, która osłabia i uszkadza ścianę tętnicy. Z biegiem czasu wysokie ciśnienie krwi w osłabionej tętnicy może spowodować poszerzenie przekroju i utworzenie wybrzuszenia – tętniaka.

 

Uszkodzenie wzroku

Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia dostarczające krew do siatkówki, powodując retinopatię. Ten stan może prowadzić do krwawienia w oku, niewyraźnego widzenia i całkowitej utraty wzroku. Jeśli wysokiemu ciśnieniu krwi towarzyszy cukrzyca, ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta.

Wszystkich tych dolegliwości możemy uniknąć przez zmianę naszych codziennych nawyków, dbanie o nasze ciało przez aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę.