Pomiar ciśnienia jest prostym badaniem, które każdy z nas może samodzielnie wykonać w domu, o ile posiada odpowiedni sprzęt, czyli ciśnieniomierz. Regularne i samodzielne badanie ciśnienia jest szczególnie zalecane osobom starszym, kobietom w ciąży, pacjentom po zawale, udarze, z nadciśnieniem oraz wszystkim tym, u których rodzinnie występują choroby związane z układem krwionośnym.

Jak prawidłowo powinno się mierzyć ciśnienie?

Chociaż badanie ciśnienia nie jest skomplikowane, wiele osób popełnia bardzo podstawowe błędy, przez które otrzymany wynik jest zakłamany.

Do pomiaru ciśnienia należy się odpowiednio przygotować, choć to proste i szybkie badanie, nie należy go wykonywać z marszu. Pamiętajmy, by przed wykonaniem kontroli ciśnienia nie pić kawy ani nic nie jeść. Unikajmy także zbędnego wysiłku fizycznego, najlepiej odpocząć przynajmniej przez 15 minut, wyrównać oddech i się zrelaksować.

Sam pomiar powinniśmy wykonywać w wyprostowanej pozycji siedzącej na krześle z oparciem, stopy należy trzymać na podłodze, luźno rozstawione. W czasie badania unikajmy niepotrzebnych ruchów oraz rozmowy. Ponadto przedramię ręki, na którą zakładamy mankiet, powinno być ułożone na blacie stole, na wysokości serca. W przypadku ciśnieniomierza naramiennego mankiet zakładamy około 2-3 cm nad łokciem. Gdy korzystamy z ciśnieniomierza nadgarstkowego, mankiet zakładamy na nadgarstek około 1,5 cm od dłoni, a w trakcie pomiaru dłoń powinna być skierowana ku górze.

Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego mankietu jest bardzo ważny, zbyt luźny lub ciasny mankiet zafałszuje wyniki naszego badania nawet o ± 30 mm Hg.

Dlaczego drugi pomiar ciśnienia jest niższy?

Wiele osób wykonując pomiar ciśnienia w domu, powtarza badanie, by mieć pewność co do wyniku. Niestety drugi wynik nie jest dokładnie taki sam jak pierwszy, często jest niższy. Stąd pojawia się pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przecież warunki badania są takie same, nie ruszaliśmy się, nic nie piliśmy, nie minęło też zbyt wiele czasu. No właśnie nie minęło dużo czasu pomiędzy pomiarami. Podczas badania mankiet ciśnieniomierza dość mocno ściska nasze ramię, co powoduje chwilowe zakłócenie przepływu krwi. Ucisk na naczynia tętnicze powoduje chwilowe porażenie mięśniówki naczyń i odruchowe poszerzenie ich światła, co za tym idzie spadek ciśnienia, z tego powodu drugi pomiar wychodzi zazwyczaj niższy. Dlatego, jeśli chcemy powtórzyć badanie, warto odczekać przynajmniej kilka minut, jednak nawet wtedy wyniki mogą być różne. Można także wykonać pomiar na drugiej ręce, pamiętajmy, jednak że wartość ciśnienia pomiędzy rękami się różni, co jest całkowicie naturalne. Jednak różnica ta nie powinna przekraczać 10 mm Hg. Przyjęło się, że miarodajnym wynikiem jest ten wyższy.