W roku 2015 częstość występowania nadciśnienia tętniczego u światowej populacji oszacowano na około 1,1 miliarda osób. Podwyższone ciśnienie skurczowe krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka zgonu – z tej przyczyny umiera rocznie około 10,4 mln osób. Nadciśnienie tętnicze jest też głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, włączając w to chorobę wieńcową, niewydolność serca, przewlekłą chorobę nerek, udar, zawał serca, demencję, chorobę naczyń obwodowych. Gwałtowny, trwały oraz znaczny wzrost ciśnienia tętniczego może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, a w przypadku miażdżycy nawet niwielki wzrost może mieć podobne skutki.

 

Ciśnieniomierz z dokładnością pomiaru

Za nadciśnienie uznaje się stan, w którym ciśnienie utrzymuje się powyżej progu 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla rozkurczowego. Dokładny pomiar ciśnienia tętniczego jest niezbędny do rozpoznania nadciśnienia oraz następnie do podejmowania właściwych decyzji dotyczących leczenia, w tym min. dostosowania dawki leku. Dlatego bardzo ważne dla osób z grupy ryzyka jest posiadanie wysokiej jakości, dokładnego ciśnieniomierza nieinwazyjnego. Do  takich urządzeń można z całą pewnością zaliczyć oferowane przez markę iHealth ciśnieniomierze Track, Neo oraz View, które oferują najbardziej konkurencyjne na rynku rozwiązania oraz dokładność i powtarzalność pomiaru. Wszystko w nowoczesnej, ergonomicznej i przystępnej użytkownikowi formie. Ciśnieniomierze iHealth są produktami zdrowotnymi podlegającymi przepisom na terenie Polski oraz noszą oznaczenie CE, które zaświadcza, że zostały one dopuszczone do obrotu w charakterze urządzenia medycznego.

 

Nowoczesna funkcjonalność ciśnieniomierzy iHealth

iHealth Track, Neo oraz View to ciśnieniomierze zaprojektowane do użytku z smartfonem lub bez niego. Urządzenia te nie tylko mierzą ciśnienie krwi oraz tętno, ale również wykrywają arytmię serca. iHealth Track  jest w stanie zapisać do 99 pomiarów gdy pracuje niezależnie, iHealth View do 120 pomiarów, a iHealth Neo 200 pomiarów do momentu synchronizacji. Istnieje możliwość sparowania urządzeń z telefonem, na którym zainstalowana została aplikacja iHealth My Vitals. Po połączeniu ciśnieniomierzy ze smartfonem wystarczy kliknięcie i wszystkie informacje zostaną zapisane na dedykowanym, utworzonym wcześniej przez użytkownika koncie. Aplikacja My Vitals jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play dla systemu Android oraz Apple App Store dla systemu iOS. Oprogramowanie to jest bezpłatne, cechuje się intuicyjnością i mnogością funkcji, a także wspiera inne produkty marki iHealth. Zapewnia możliwość śledzenia oraz archiwizację danych uzyskanych podczas pomiaru. Mogą one być zestawiane w formie łatwego w interpretacji wykresu, który następnie może zostać przekazany online lekarzowi w celach konsultacji medycznych. Pomiar w przypadku wszystkich ciśnieniomierzy opiera się o metodę oscylometryczną z wykorzystaniem inflacji i pomiaru automatycznego. W przypadku ciśnieniomierzy iHealth łączność urządzeń zapewniona jest przez interfejs bezprzewodowy Bluetooth 4.0 lub 4.1, więc z całą pewnością są one kompatybilne z większością obecnych na rynku obecnie smartfonów. Wszystkie urządzenia zapewniają pomiar w zakresach: ciśn. rozkurczowe: 60-260 mmHg/ciśn. skurczowe: 40-199 mmHg. Puls: 40-180 uderzeń/min.

 

Ciśnieniomierze z Bluetooth – na co zwrócić uwagę?

iHealth Track jest urządzeniem największym z omawianej trójki. Waga całkowita urządzenia to 438 g, a jego wymiary to 98 mm x 98 mm x 46 mm, dzięki czemu nadal  z łatwością zmieści się w podróżnej torbie. Obwód opaski na ramię wynosi od 22-42 cm. Ciśnieniomierz jest zasilany czterema bateriami 1,5V AAA, które zapewniają żywotność na poziomie około 250 pomiarów. iHealth Track jest również wyposażony w system sygnalizowania wyniku pomiaru kodem w postaci zmiennego koloru wyświetlacza. Żółty, zielony oraz czerwony kod, który zostaje uzyskany w trakcie pomiaru oprócz wartości liczbowej na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, w szybki i intuicyjny sposób pozwala zinterpretować wynik zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Warunki użytkowania iHealth Track to: Temp: 5 ° C ~ 40 ° C, wilgotność: <85% RH.Warunki transportu i przechowywania: Temperatura: -20 ° C ~ 55 ° C, wilgotność <85% RH.

iHealth Neo od modelu Track różni się lepszym designem, znacznie mniejszą wagą (240g) oraz wymiarami (141,5 mm x 60,5 mm x 19 mm). Urządzenie zasilane jest wbudowanym akumulatorem litowo jonowym o pojemności 950 mAh, który można ładować z wykorzystaniem załączonego do zestawu kabla zasilającego. Obwód opaski na ramię również wynosi  od 22-42 cm.

Warunki jego pracy to: Temp: 5 ° C ~ 40 ° C, Wilgotność: ≤85% RH. Warunki transportu i przechowywania: Temp: -20 ° C ~ 55 ° C, Wilgotność: ≤90% RH

Najmniejszym z opisywanych urządzeń jest natomiast iHealth View. Jego waga to zaledwie 120g przy wymiarach 72 x 74 x 17,6 mm. Jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 400 mAh z możliwością samodzielnego ładowania. Urządzenie to najlepiej sprawdzi się w przypadku osób mobilnych wymagających stałego monitorowania ciśnienia krwi. Wymiary opaski na ramię wynoszą 13.5cm-22cm. Zastosowany wyświetlacz emituje naturalne barwy i jest wykonany w technologii LED. Warunki użytkowania: Temp: 5 ° C ~ 35 ° C, wilgotność: 20-90% RH. Warunki transportu i przechowywania: Temperatura: -20 ° C ~ 55 ° C, wilgotność <95% RH.

Wybór ciśnieniomierza nie jest prosty. W końcu ważą się losy naszego zdrowia. Warto postawić na sprawdzony sprzęt, którego jakość potwierdzona jest certyfikatem. Połączenie Bluetooth jest wygodnym wzbogaceniem sprzętu, to dzięki niemu możemy na bieżąco monitorować stan naszego zdrowia, dzięki czemu będziemy w stanie szybko reagować, gdy zauważymy niepokojące nas zmiany.