Kiedy lekarz zakłada mankiet ciśnieniomierza na twoje ramię, a następnie pompuje go, nacisk wywierany przez mankiet powoduje odcięcie dopływu krwi. Gdy nacisk się zmniejsza, przez upuszczanie powietrze z mankietu przepływ krwi zostaje wznowiony.

W tradycyjnym ciśnieniomierzu w tym samym czasie za pomocą stetoskopu osoba wykonująca pomiar słucha. To, czego słucha, to dźwięki faz Korotkowa, nazwane od rosyjskiego lekarza, który opisał je w 1905 roku. Dźwięki pierwszej fazy Korotkowa pojawiają się, gdy ciśnienie mankietu jest takie samo, jak ciśnienie wytwarzane przez serce i tylko część krwi jest w stanie przepływać przez ramię, powodując turbulencje i słyszalne odgłosy lub dudnienie. Lekarz rejestruje to ciśnienie jako skurczowe ciśnienie krwi.

Im więcej krwi przepływa, tym bardziej jakość dźwięku się zmienia, staje się cichszy (kolejno dźwięki pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej fazy Korotkowa). Gdy mankiet przestaje ograniczać przepływ krwi, krew przepływa swobodnie, odgłos ustaje. Zjawisko to nazywane jest piątą fazą Korotkowa, ciśnienie w tym czasie jest rejestrowane jako rozkurczowe ciśnienie krwi.

 

Zbyt wysoki wynik pomiaru

Jeśli wyniki pomiaru ciśnienia są zbyt wysokie, oznacza to, że serce musi pracować zbyt ciężko z powodu zwężania się naczyń krwionośnych i przeszkód w nich obecnych np. złogów. Niektóre hormony, takie jak adrenalina (uwalniana pod wpływem stresu) powodują obkurczanie naczyń krwionośnych, co podnosi ciśnienie krwi – jeśli jesteś pod stałym stresem, ciśnienie krwi rośnie, a to oznacza, że ​​twoje serce pracuje bardzo ciężko.

Wysokie ciśnienie krwi może spowodować uszkodzenie serca (z powodu zbyt ciężkiej pracy) lub może spowodować niewydolność nerek (z powodu zbyt dużego nacisku).

 

Co może mieć wpływ na odczyt ciśnienia krwi?

Na odczyty ciśnienia krwi mogą mieć wpływ takie czynniki, jak:

  • Palenie
  • Spożycie kawy lub innych napoi zawierających kofeinę
  • Pełny pęcherz
  • Ostatnia aktywność fizyczna

 

Na ciśnienie krwi wpływa również twój stan emocjonalny i pora dnia. Ponieważ tak wiele czynników może wpływać na odczyty ciśnienia krwi, należy mierzyć ciśnienie krwi kilka razy, aby uzyskać dokładny pomiar.

Ręczny pomiar ciśnienia krwi jest wysoce zależny od warunków środowiska i nie przeszkolona, niedoświadczona osoba może się pomylić, co może obciążyć nasz wynik błędem. W domu najlepiej mierzyć ciśnienie za pomocą dostępnych na rynku mierników automatycznych, ich zaletą jest również to, że możemy w łatwy sposób przeprowadzić pomiar bez pomocy innych.