Woda jest głównym składnikiem ludzkiego organizmu. 60-70 % masy człowieka to woda, w przypadku noworodków jest to aż 80%.

 

Jakie funkcje pełni woda w organizmie człowieka?

  • Woda jest materiałem budulcowym i istotnym składnikiem każdej komórki, pozwala zachować prawidłową strukturę membran komórkowych.
  • Jest środowiskiem do zachodzenia reakcji
  • Jest substratem w reakcjach metabolicznych naszego ciała
  • Reguluje temperaturę ciała poprzez pocenie
  • Transportuje składniki odżywcze
  • Oczyszcza organizm (mocz)
  • Działa jako amortyzator dla mózgu, rdzenia kręgowego oraz płodu
  • Jest składnikiem wydzielin ciała np. Śliny

 

Ile wody należy pić?

Należy pić 1,5-2 litrów wody, czyli 8-10 szklanek dziennie. Dokładna ilość wody, którą musisz dostarczyć swojemu ciału, jest zależna od kilku czynników.

Wiek – kiedy jesteśmy młodzi ciało jest w stanie utrzymać równowagę wodno-mineralną, zaś wraz z wiekiem równowaga ta zostaje zaburzona i organizm gromadzi mniej wody
Poziom aktywności fizycznej – jeśli ćwiczysz, musisz więcej pić
Klimat – musisz pić więcej, jeśli jest gorąco
Stan twojego organizmu – w czasie ciąży, w czasie choroby musimy pić więcej wody
Dieta – zależnie od diety np. Przy diecie niskokalorycznej należy pić więcej

 

Objawy odwodnienia

Pierwsze objawy odwodnienia są niepozorne, dobrze jest je znać i o nich pamiętać. Kiedy następnym razem będzie Cię bolała głowa zanim weźmiesz tabletkę przeciwbólową, zastanów się, czy piłeś dzisiaj odpowiednią ilość wody w ciągu dnia?

 

  • Nie oddawanie moczu, skąpomocz
  • Ciemniejszy kolor moczu
  • Suchość w ustach
  • Senność lub zmęczenie
  • Ekstremalne pragnienie
  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Brak łez

 

Kto jest najbardziej narażony na odwodnienie?

 

Niemowlęta i dzieci

Dzieci i niemowlęta są narażone na infekcje. Wystąpienie ciężkiej biegunki i wymiotów może szybko doprowadzić do odwodnienia. Dzieci tracą również większą część swoich płynów podczas wysokiej gorączki lub oparzeń. Małe dzieci często nie mogą powiedzieć, że są spragnione, ani też nie mogą napić się same.

 

Osoby starsze

Wraz z wiekiem zmniejsza się zapas płynów w organizmie, zmniejsza się zdolność do oszczędzania wody, a poczucie pragnienia staje się mniej dotkliwe. Problemy te są spotęgowane przez choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca oraz poprzez stosowanie niektórych leków.

 

Osoby chorujące przewlekle

W przypadku nie kontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy istnieje wysokie ryzyko odwodnienia. Choroba nerek zwiększa również  to ryzyko, podobnie jak leki zwiększające oddawanie moczu. Nawet jeśli masz katar lub ból gardła, jesteś bardziej podatny na odwodnienie, ponieważ masz mniejsze szanse, że poczujesz pragnienie.

 

Pracownicy pracujący na świeżym powietrzu

Kiedy jest gorąco i wilgotno, wzrasta ryzyko odwodnienia. Dzieje się tak dlatego, że gdy powietrze jest wilgotne, pot nie może wyparować i ochłodzić ciała skutecznie, może to prowadzić do wzrostu temperatury ciała i wzrostu zapotrzebowania na płyny.

 

Jak zadbać o nawodnienie organizmu?

Miej wodę zawsze przy sobie, żeby obniżyć koszty, zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku.

 

Rozbudź swoje kubki smakowe. Wiele ludzi nie lubi pić samej wody, w sklepie wybierają napoje zawierające bardzo dużo cukru, który również jest niezdrowy. Zamiast smakowych napojów, do wody można dodać cytrynę, limonkę, miętę.

 

Jesteś głodny? Najpierw napij się wody. Pragnienie często mylone jest z głodem. Prawdziwy głód nie zostanie zaspokojony przez wodę pitną. Woda pitna może również przyczyniać się do odchudzania. Niektóre badania sugerują, że woda pitna może pomaga czuć się nasyconym.

 

Pij wodę regularnie. Jeśli masz problemy z pamięcią o piciu wody, pij zgodnie z harmonogramem. Na przykład, pij wodę codziennie, gdy się budzisz, na śniadanie, lunch i kolację oraz kiedy idziesz spać.

 

Skorzystaj z dostępnych technologii. Na rynku dostępne są aplikacje, które kilka razy dziennie przypominają o piciu wody, warto się z nimi zapoznać. Jednak jak sprawdzić ilość wody w naszym organizmie? Możemy to zrobić w prosty sposób w domu, kupując wagę z funkcją pomiaru składu ciała. Wagi iHealth posiadają tą funkcję, a jednym z parametrów mierzony przez te urządzenia jest poziom nawodnienia organizmu.