Ciśnieniomierze nadgarstkowe mają wiele cech, przykuwających uwagę osób zainteresowanych zakupem urządzenia pomiarowego. Chwalone są za swoją lekkość, niewielkie rozmiary, oraz swobodę użytkowania, pozwalającą na szybkie wykonanie pomiaru niezależnie od miejsca pobytu. Jednakże plotki, które możemy usłyszeć na ich temat sprawiają, że wielu pacjentów waha się z zakupem lub postanawia pozostać przy korzystaniu z ciśnieniomierzy naramiennych. W czym tkwi problem z ciśnieniomierzami nadgarstkowymi? Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

Od czego zależy skuteczność ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Obawy wielu potencjalnych nabywców budzi kwestia dokładności. Zdaniem części użytkowników, wyniki pomiarów wykonane z pomocą ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie są dostatecznie wiarygodne. W rzeczywistości, zależy to od kilku czynników.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą być tak samo dokładne, jak te naramienne. Jednak w ich przypadku, znacznie większą rolę odgrywa czynnik ludzki. Pacjenci korzystający z tego typu urządzeń bardzo często popełniają błędy mające wpływ na wyświetlany wynik. Chcąc mieć pewność, że obchodzimy się z ciśnieniomierzem we właściwy sposób, powinniśmy stosować się do poniższych zasad:

  • ma 30 minut przed pomiarem należy powstrzymać się od spożywania posiłków i korzystania z używek;
  • przed założeniem ciśnieniomierza konieczne jest podwinięcie rękawa oraz ściągnięcie ewentualnego zegarka lub biżuterii, które mogą uciskać na rękę;
  • podczas mierzenia ciśnienia nadgarstek powinien znajdować się na wysokości serca;
  • w trakcie wykonywania pomiaru nie powinniśmy mówić ani się poruszać.

W niektórych przypadkach, niezgodne z prawdą wyniki wyświetlane są jednak z winy samego ciśnieniomierza. Dlatego ważne jest także zaopatrzenie się w model prezentujący wysoką jakość wykonania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Podobnie jak w przypadku standardowych ciśnieniomierzy naramiennych, również na rynku ciśnieniomierzy nadgarstkowych znajdziemy wiele urządzeń niskiej jakości, nagminnie podających zafałszowane wyniki pomiarów. Warto omijać je, kupując ciśnieniomierz godny naszego zaufania. Poznamy go po następujących cechach:

  • ciśnieniomierz jest urządzeniem medycznym, powinien więc spełniać normy narzucone dla tego typu produktów, potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty;
  • podana powinna być jego specyfikacja medyczna, wraz z określonym zakresem błędnego pomiaru;
  • ciśnieniomierz wyprodukowany przez renomowaną firmę powinien posiadać gwarancję producenta, by móc wymienić ewentualny wadliwy model;
  • warto zwrócić uwagę także na źródło, z którego pochodzi urządzenie, kierując się do zaufanej apteki lub sklepu, specjalizującego się w sprzęcie medycznym.

Podsumowanie

Mimo obaw niektórych osób, ciśnieniomierz nadgarstkowy może z powodzeniem zastąpić klasyczny ciśnieniomierz naramienny. Musimy przede wszystkim zakupić urządzenie wysokiej jakości i korzystać z niego w odpowiedni sposób. Przed dokonaniem pomiaru, należy zawsze zapoznać się z instrukcją i wskazaniami producenta. Gdy pamiętamy o podjęciu tych kroków, nic nie stoi na przeszkodzie by cieszyć się najwygodniejszym sposobem na zmierzenie ciśnienia krwi.