Początków celebrowania Dnia Matki można doszukiwać się już w czasach starożytnych Rzymian. Tradycja ta bardzo się zmieniła, ale współcześnie Dzień Matki jest obchodzony na całym świecie, a jego główna idea została zachowana. Tym artykułem chcielibyśmy wzmocnić tradycje dziękowania naszym Mamom za to, że są dla nas zawsze, a ich praca i wysiłki nigdy się nie kończą. Za to, że zawsze na nas czekają i nigdy nie przestają o nas myśleć. Podpowiadamy jaki prezent kupić, by nie tylko jeden dzień, ale każdy dzień stał się troską o nasze Mamy.

Skąd pochodzi Dzień Matki?

Ten wyjątkowy dzień ma swoje początki, już w starożytnym Rzymie, a dokładnie w 250 roku p. n. e. Od tego roku Rzymianie każdego marca czcili Boginie Matkę Cybelę. W starożytnej Grecji zaś, wiosną czczono Rheę, Matkę Bogów i Bogiń.

W XVI wieku w Irlandii i Wielkiej Brytanii w czwartą niedzielę wielkiego postu obchodzono Niedzielę Matki. Początkowo by to dzień poświęcony oddaniu czci Maryi, Matki Jezusa. Przyjęła się tradycja, aby ludzie powracali do swoich rodzinnych kościołów, by celebrować ten dzień razem z rodziną. Umożliwiło to dzieciom, które rozpoczynały pracę w młodym wieku, nawet 10 lat, jako pomoc domowa, wrócić na jeden dzień do domu i zobaczyć się z matką. W ten sposób dzień ten stał się okazją by oprócz podziękowań Maryi, za to, że przyniosła na świat Jezusa, podziękować swojej mamie.

Dzień matki, który obchodzimy współcześnie został ustanowiony później. W 1908 r. Anna Jarvis z Grafton w Zachodniej Wirginii na cześć swojej zmarłej matki utworzyła to święto, aby oddawać cześć wszystkim matkom po śmierci. Po jej staraniach, prezydent Woodrow Wilson w końcu uczynił go oficjalnym świętem dla USA w 1914 roku. Amerykanie świętują Dzień Matki w drugą niedzielę maja.

W latach 30 XX wieku tradycja ta zaczęła tracić na popularności, aż do II Wojny Światowej, podczas której Amerykanie i Kanadyjczycy obchodzili Dzień Matki, ponieważ czuli szczególną potrzebę dziękować im podczas wojny. Inni szli w ich ślady.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja, a pierwszy raz świętowaliśmy w Krakowie w 1923 roku.

W ten wyjątkowy dzień możemy podziękować naszym mamom, za lata wyrzeczeń i za to, że nigdy nie przestały się o nas troszczyć.  Często obdarowujemy je prezentami.

Co na Dzień Matki kupić mamie?

Co kupić na prezent? Warto pomyśleć by to co przekażemy służyło przez długi czas, jako wyraz naszej troski każdego dnia. Dlatego nasza rada brzmi – kup praktyczny prezent na Dzień Matki.

Ciśnieniomierze, inteligentne wagi iHealth pomogą kontrolować zdrowie. Celem założycieli iHealth jest propagowanie zdrowego stylu życia, tak by użytkownicy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i pozostawali aktywni na długo.

Nasze propozycje: