Zmierz ciśnienie – bo ja tak mówię!

Wspaniała akcja edukacyjna, której przesłaniem jest abyśmy dbali o naszych bliskich, tak jak oni dbali o nas, kiedy byliśmy młodzi. Teraz czas na zmianę roli, to my powinniśmy zadbać o nich. Skąd wziął się pomysł na hasło “bo ja tak mówię”? Przypomnij sobie sytuację, w której rodzice prosili nas byśmy coś zrobili. Co odpowiadali kiedy pytaliśmy ich dlaczego mamy to zrobić? Bo ja tak mówię. Dzisiaj możemy dla ich dobra użyć tego samego argumentu.

 

Dlaczego mierzenie ciśnienia jest ważne?

Większość osób nie mierzy ciśnienia regularnie. Powoduje to, że często mamy nadciśnienie i nie jesteśmy tego świadomi. Nieświadomość tych osób, jest największą przeszkodą w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) ogłosiło maj miesiącem pomiaru ciśnienia, już po raz drugi. Według ekspertów szacuje się, że w Polsce 10,5 mln osób choruje na nadciśnienie, a ponad połowa z nich nie ma o tym pojęcia.

Nadciśnienie tętnicze, jest jedną z głównych przyczyn umieralności. Powoduje osłabienie naszych tętnic, prowadzi do chorób układu krążenia i chorób nerek.

Warto mierzyć ciśnienie, ponieważ nadciśnienie można skutecznie leczyć przy pomocy leków i zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz wprowadzenie aktywności fizycznej, do naszego planu dnia.

 

Jak często mierzyć ciśnienie?

Nadciśnienie należy mierzyć regularnie, kilka razy w roku. Najlepiej mierzyć ciśnienie raz w miesiącu. Pacjenci ze zdiagnozowanym nadciśnieniem powinni mierzyć ciśnienie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nowa jakość ciśnieniomierzy znacznie ułatwia pomiar ciśnienia nawet codziennie.

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Po przekroczeniu 140/90 mmHg diagnozuje się nadciśnienie.

Jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Jakie są czynniki ryzyka i skutki podwyższonego ciśnienia? Na te pytania i inne dotyczące nadciśnienia tętniczego odpowiedzi znajdziemy na stronie bojatakmowie.pl , która została stworzona by szerzyć wiedzę o nadciśnieniu i zwiększyć jego wykrywalność.

Sponsorem akcji jest Servier, firma farmaceutyczna pochodząca z Francji. Firma Servier prowadziła wiele badań dotyczących nadciśnienia tętniczego w ciągu 4 dekad. Doprowadziło to, do opracowania leków na nadciśnienie tętnicze.