Zdrowa dieta nie musi być skomplikowana, wystarczą drobne zmiany, aby wzbogacić nasze codzienne posiłki i sprawić, że będą bardzo wartościowe. Poniżej przestawiamy kilka produktów, które wspomogą Twoje serce i cały układ krążenia.

 

Głóg

Głóg jest uważany za zioło serca ze względu na swoje specjalne właściwości wspomaga dotlenienie i przepływ krwi do serca. Jest bogaty w flawonoidy, które wspomagają walkę organizmu z wolnymi rodnikami. Pomaga także utrzymać ciśnienie krwi w normalnym zakresie.

 

Dodanie głodu do diety, jest szczególnie dobre dla osób z arytmią, tachykardią lub nieprawidłowościami zastawki mitralnej. Zioło to, jest dobre również podczas uszkodzeń tkanki łącznej, w tym urazów sportowych, złamanych kości i operacji kolanowych. Zaleca się połączenie głogu z magnezem w celu uzyskania synergicznych efektów.  Głóg można znaleźć w wielu preparatach i suplementach medycznych lub dodanie głogu do herbaty.

 

Gorzka czekolada

Wiele badań wykazuje, że jedzenie gorzkiej czekolady wspomaga serce. Badanie z 2012 roku wykazało, że codziennie spożywanie tego przysmaku może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia tych problemów.

 

Odkrycia dotyczyły tylko gorzkiej czekolady, czyli czekolady składającej się z co najmniej 60-70% kakao. Ciemna czekolada zawiera flawonoidy zwane polifenolami, które mogą pomóc w regulacji ciśnienia krwi i w procesach jej krzepnięcia. Czekolada mleczna i większość batonów zawiera dużo cukru i nie posiada takich właściwości.

 

Siemię lniane

Nasiona lnu, a także popularne w ostatnim czasie nasiona chia zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3. To jeden z powodów, dla których są dobre dla twojego serca. Innym powodem jest wysoka zawartość błonnika. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że nasiona są dobre dla układu pokarmowego, a ich struktura chroni jelita. Bardzo łatwo jest dodać je do diety, przez dodanie do jogurtu, koktajlu, owsianki czy przez wsypanie łyżeczki nasion do obiadu.

 

Pomidory

Likopen znajduje się w wielu owocach i warzywach, ale pomidory i produkty z pomidorów są głównymi źródłami likopenu w diecie. Wykazano, że likopen ma silne właściwości antyoksydacyjne. Badania wskazują, że osoby z wysokim stężeniem likopenu we krwi mają zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Mężczyźni z najniższym poziomem likopenu mieli ponad 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia udaru.

 

Wykazano również, że niskie stężenie likopenu w osoczu było związane ze zwiększoną grubością blaszki miażdżycowej w ścianie tętnicy.

 

Migdały, orzechy włoskie, pistacje

Orzechy zawierają błonnik i witaminę E, która pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Orzechy włoskie, zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3. Ze względu na zakorzenione w nas przekonanie, że to tłuszcz sprawia, że tyjemy wiele osób unika orzechów, ponieważ są kaloryczne. Większość badań pokazuje, że ludzie, którzy spożywają orzechy codziennie są szczuplejsi niż ludzie, którzy tego nie robią. Należy jednak pamiętać, żeby nie jeść słonych i przetworzonych orzechów z dodatkiem niezdrowych tłuszczy i innych szkodliwych substancji smakowych.

 

Astaksantyna

Astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem, który nadaje jasno różowy kolor rybom, skorupiakom. Najczystsza forma tego silnego przeciwutleniacza pochodzi od bardzo małych alg.

Badania pokazują, że astaksantyna może wzmacniać serce, działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Ostatnie badania kliniczne sugerują, że astaksantyna wspomaga układ sercowo-naczyniowy i pomaga utrzymać poziom cholesterolu w normalnym zakresie.

U 27 osób z nadwagą wykazano, że astaksantyna obniża poziom cholesterolu LDL. Dodatkowo, badanie wykazało podwyższony poziom tak zwanego dobrego cholesterolu HDL.