Nadciśnienie tętnicze dotyczy już niemal jednej trzeciej mieszkańców Polski, pojawiając się często pod wpływem otyłości, niewłaściwej diety, starzenia się organizmu oraz skłonności genetycznych. Osoby podejrzewające u siebie rozwój tej choroby decydują się często na zakup ciśnieniomierza. Ciśnieniomierz poszukiwany jest zazwyczaj również przez osoby z podejrzeniem arytmii serca oraz innych zaburzeń w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Jest to bowiem doskonały sposób by dowiedzieć się więcej o swoim stanie zdrowia i na bieżąco monitorować zmiany zachodzące w naszym organizmie. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie tego typu urządzenia? Czym mogą różnić się poszczególne modele? Czy jest coś, co koniecznie musimy wiedzieć?

 

Ciśnieniomierz – odpowiedzialna decyzja

Ciśnieniomierz to urządzenie medyczne, służące ocenie naszego stanu zdrowia oraz lepszego poznania własnego ciała. Jakość powinna być w tym przypadku szczególnym priorytetem. Warto zatem inwestować w urządzenia testowane klinicznie, których dokładność i skuteczność została potwierdzona przed dopuszczeniem produktu do sprzedaży. Urządzenie bez atestów z całą pewnością będzie cechowało się niższą ceną, nie daje nam jednak żadnych gwarancji prawidłowego pomiaru i jest najczęściej jedynie nieużytecznym przedmiotem, absolutnie niegodnym naszego zaufania.

W kwestii funkcjonalności ciśnieniomierza, jego ceny, sposobu korzystania oraz integracji z dedykowaną aplikacją, wiele zależy od naszych preferencji. Na rynku znajdziemy urządzenia mierzące znaczną ilość parametrów, różniące się rozmiarem i wykonaniem wyświetlacza.

Ciśnieniomierze naramienne cechują się zazwyczaj wyższą dokładnością pomiaru, nadgarstkowe oferują z kolei znacznie większą wygodę, a ich mały rozmiar pozwala zabierać je ze sobą i z łatwością wykonywać pomiary poza domem.

Przed zakupem powinniśmy upewnić się co do rozmiaru ciśnieniomierza. Wiele z nich stworzonych jest z myślą o osobach zróżnicowanej postury, niektóre jednak mogą nie pasować na osoby o specyficznym rozmiarze ramion. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są często bardziej uniwersalne.

Pod uwagę warto wziąć również możliwość przechowywania uzyskanych wyników w pamięci urządzenia oraz ich ewentualnego podziału na liczbę osób korzystających z urządzenia. Pomoże nam w tym także ewentualna integracja ze smartfonem.

 

Ciśnieniomierze iHealth

Firma iHealth oferuje szeroki wybór ciśnieniomierzy o zróżnicowanych parametrach, odpowiadających na oczekiwania wielu potencjalnych nabywców. Charakterystyczne cechy oraz funkcje każdego z nich dobrane zostały z myślą o różnorodnych stylach użytkowania.

iHealth Clear

iHealth Clear to produkt skierowany do osób szczególnie ceniących sobie dokładność pomiaru. Pozwala na zmierzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz tętna, w temperaturze pokojowej lub tej panującej na zewnątrz. Urządzenie posiada duży, kolorowy wyświetlacz HD, graficznie wskazujący na dobry lub zły wynik wykonanego pomiaru. W trybie offline możemy zapisać aż 1000 x 2 wyników i przeczytać interpretację wyniku zgodną ze wskazaniami WHO. Łącząc ciśnieniomierz z aplikacją MyVital będziemy mogli łatwo przeglądać historię pomiarów, wygenerować raport, a także ustawić powiadomienia o terminach kolejnych pomiarów.

iHealth Neo

iHealth Neo to produkt wygodny i łatwy w obsłudze. Z jego pomocą zmierzymy ciśnienie krwi, tętno oraz wykryjemy ewentualną arytmię serca. Możemy, lecz nie musimy połączyć urządzenie z aplikacją MyVital. Jej użytkowanie pozwala na zapis i przechowywanie wyniku 200 ostatnich pomiarów. Są one przypisane do jednej z wielu osób korzystających z ciśnieniomierza. Aplikacja daje nam również dostęp do graficznych podsumowań naszych wyników poprzez generowanie przejrzystych raportów.

Start by iHealth BPw

Start BPw jest prostym w obsłudze ciśnieniomierzem do użytku domowego. Zakładany jest na nadgarstek. Pozwala zmierzyć ciśnienia krwi oraz wykrywa u użytkownika ewentualną arytmię serca. Posiada duży, czytelny wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy m.in. datę i godzinę wykonywania pomiaru. Pamięć urządzenia przechowuje 30 ostatnich wyników każdego z maksymalnie 4 użytkowników. Potrafi również wskazać średnią pomiarów z 7 ostatnich dni przy założeniu, iż ciśnienie mierzone było 2 razy dziennie.

Start by iHealth Bpa

To siostrzana wersja opisanego wyżej ciśnieniomierza Start BPw. Podobnie jak on, cechuje się dużym i przejrzystym wyświetlaczem, możliwością wyświetlenia średniej wyników z minionego tygodnia oraz przechowywaniem do 30 wyników na każdego z 4 użytkowników. Mierzy ciśnienie oraz wykrywa ewentualną arytmię serca. Zakładany jest na ramię korzystającej z niego osoby.

iHealth View

Ciśnieniomierz ten to produkt skierowany szczególnie do osób aktywnych. Jest lekki, cechuje się niewielkim rozmiarem, pozwala na wykonanie szybkiego i komfortowego pomiaru. Posiada czytelny, podświetlany ekran oraz czujnik wykrywający optymalną pozycję nadgarstka w celu uzyskania miarodajnego wyniku. Mierzy skurczowe oraz rozkurczowe ciśnienie krwi, tętno, a także wykrywa ewentualną arytmię. Przekazuje także interpretację wyników zgodną z wytycznymi WHO. Możemy połączyć go ze smartfonową aplikacją MyVital, dzięki czemu uzyskamy dostęp do historii pomiarów, graficznych podsumowań wyników w wygenerowanych raportach oraz powiadomień o nadchodzących terminach pomiarów. Z aplikacji może korzystać kilku użytkowników, których wyniki zostaną odpowiednio uporządkowane.

iHealth Track

iHealth Track to urządzenie uniwersalne, oferujące dokładne pomiary i ich interpretację zgodną z wytycznymi WHO. Pozwala na zmierzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz tętna lub wykrycie u użytkownika ewentualnej arytmii serca. Posiada czytelny, zmieniający kolor wyświetlacz. Po naciśnięciu jednego przycisku łączy się z aplikacją MyVital, zapisującą oraz przechowującą wyniki pomiarów kilku użytkowników. Pozwala ona także na generowanie przejrzystych raportów i ustawienie powiadomień o terminach kolejnych pomiarów.