Twoje ciało gromadzi tłuszcz z pożywienia, które jesz w nadmiarze. Może je wykorzystać do izolacji, ochrony oraz jako zapas energii. Każdy potrzebuje tłuszczu do życia i funkcjonowania. Jednak przy zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej może to prowadzić do otyłości i chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Ustalenie, ile tkanki tłuszczowej znajduje się w Twoim organizmie jest ważne, aby określić czy powinieneś zmienić dietę.

Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na ręczny pomiar tkanki tłuszczowej oraz wyjaśniamy, jak działa nowa technologia.

 

  1. Miara

Podstawowym sposobem pomiaru procentowej zawartości tłuszczu w ciele jest użycie elastycznej miary, takiej jak ta, której używasz do szycia, do rejestrowania pomiarów różnych części ciała.

 

U mężczyzn

Jeśli jesteś mężczyzną, zmierz obwód szyi i brzucha. Upewnij się, że mierzysz największą część każdego obszaru. Łatwiej będzie jeśli poprosisz kogoś o pomoc.

 

Aby obliczyć procent tkanki tłuszczowej, odejmij wartość szyi od wartości brzucha, aby określić wartość obwodu. Sprawdź tę liczbę na wykresie tkanki tłuszczowej i porównaj ją ze wzrostem, aby oszacować procent tkanki tłuszczowej.

 

U kobiet

Jeśli jesteś kobietą, powinieneś zmierzyć obwodu szyi, talii i bioder. Pamiętaj, aby mierzyć każdy obszar w najszerszym miejscu.

Aby obliczyć procent tkanki tłuszczowej, dodaj pomiary talii i bioder, a następnie odejmij obwód szyi, aby określić wartość obwodu. Sprawdź tę liczbę na wykresie tkanki tłuszczowej i porównaj ją ze wzrostem, aby oszacować procent tkanki tłuszczowej.

 

Wskazówki:

Kiedy taśma jest umieszczona na skórze, powinna ona stykać się, ale nie ściskać skóry w żaden sposób.Wykonaj wszystkie pomiary dwa razy. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego wykresu, możesz rozważyć użycie kalkulatora tłuszczu dostępne online.

Precyzja

Ta metoda nie jest bardzo dokładna. Przy mierzeniu jest dużo miejsca na błędy. Ubranie, to, co jadłeś i jak ciasno miara przylega do Twojego ciała, mogą również wpływać na wyniki.

 

  1. Suwmiarka

Test fałdu skórnego wykonuje się za pomocą narzędzia zwanego suwmiarką, mierzymy różne obszary ciała. Istnieje kilka sposobów pomiaru, ale wiele osób stosuje podejście oparte na trzech lokalizacjach opracowane przez naukowców Jacksona i Pollocka w latach 80-tych. Ta metoda zajmuje najmniej czasu.

 

U mężczyzn: zmierz tłuszcz na klatce piersiowej, brzuchu i udzie

U kobiet:  wykonaj pomiar na ramieniu, około 2,5 cm nad kością biodrową i udzie.

 

Wskazówki:

Mierz po jednej stronie ciała, zwykle po prawej, dla zachowania spójności.

Wykonaj co najmniej dwa pomiary tego samego obszaru dla uniknięcia błędu.

Po prawidłowym wykonaniu występuje około +/- 3 procentowy współczynnik błędów.

 

  1. Waga z funkcją pomiaru tkanki tłuszczowej

Twoja waga łazienkowa może oszacować ilość tkanki tłuszczowej w ramach różnych funkcji. Wagi tłuszczowe wykorzystują technologię o nazwie bioelektryczna analiza impedancji (BIA). Kiedy wchodzisz na wagę, prąd elektryczny przechodzi przez jedną nogę, aż do miednicy, i drugą nogą w dół. Tłuszcz przewodzi znacznie mniej elektryczności niż woda i mięśnie, które posiadasz w swoim ciele.

 

W połączeniu z wprowadzonym wzrostem, wagą, wiekiem i płcią, waga używa równania, aby podać procent tkanki tłuszczowej.

 

Jest to całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i co bardzo ważne szybkie. Nie obciążone błędami pomiarowymi, które popełnia człowiek.