Zawał serca najczęściej występuje w wyniku choroby niedokrwiennej serca, zwanej również chorobą wieńcową. Choroba niedokrwienna serca jest stanem, w którym woskowa substancja zwana płytką miażdżycową gromadzi się w tętnicach wieńcowych. Te tętnice dostarczają tlen i składniki odżywcze do serca.

Kiedy płytka gromadzi się w tętnicach, stan nazywa się miażdżycą. Nagromadzenie płytki miażdżycowej następuje przez wiele lat.

W końcu część płytki może się oderwać i doprowadzić do utworzenia skrzepu. Jeśli skrzep stanie się wystarczająco duży, może w większości lub całkowicie zablokować przepływ krwi przez tętnicę wieńcową.

Długie niedotlenienie powoduje, że część mięśnia sercowego zasilana przez tętnicę zaczyna obumierać. Zdrowa tkanka serca zostaje zastąpiona tkanką bliznowatą. To uszkodzenie serca może powodować poważne lub długotrwałe problemy.

Mniej powszechną przyczyną ataku serca jest silny skurcz tętnicy wieńcowej. Skurcz odcina przepływ krwi przez tętnicę. W tętnicach wieńcowych mogą wystąpić skurcze, na które nie wpływa miażdżyca.

Zawał serca może być związany z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niewydolność serca i zagrażające życiu arytmie. Mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub śmierci.

 

Jakie są objawy zawału serca?

Nie wszystkie ataki serca zaczynają się od nagłego, miażdżącego bólu w klatce piersiowej, który często pojawia się w telewizji lub w filmach.

Objawy zawału serca mogą być różne u poszczególnych osób. Niektórzy ludzie mogą mieć niewiele objawów i są zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że mieli zawał serca. Ważne jest, aby znać najczęstsze objawy zawału serca, a także pamiętać o tych faktach:

 

  • Zawały serca mogą rozpoczynać się powoli i powodować jedynie łagodny ból lub dyskomfort.
  • Objawy mogą być łagodne lub bardziej intensywne i nagłe.
  • Objawy mogą również pojawić się i mijać przez kilka godzin.
  • Osoby z wysokim poziomem cukru we krwi (cukrzycą) mogą nie mieć żadnych objawów, nawet bardzo łagodnych.
  • Niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Ataki serca, które występują bez objawów lub z bardzo łagodnymi objawami, nazywane są cichymi atakami serca.

 

Najczęstsze objawy ostrzegawcze zawału serca u mężczyzn i kobiet to:

  • Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej. Większość ataków serca wiąże się z dyskomfortem w środkowej lub lewej stronie klatki piersiowej. Dyskomfort zwykle trwa dłużej niż kilka minut lub znika i wraca. Może czuć się jak ucisk, ściśnięcie, ból. Może również wywoływać zgagę lub niestrawność. Uczucie może być łagodne lub ciężkie.
  • Dyskomfort górnej partii ciała. Możesz odczuwać ból lub dyskomfort w ramionach, na plecach, barkach, szyi, szczęce lub górnej części żołądka (nad pępkiem).
  • Skrócenie oddechu. Może wystąpić przed lub wraz z bólem w klatce piersiowej. Występuje bez względu na to czy odpoczywasz, czy wykonujesz jakąś aktywność fizyczną.
  • Objawy dławicy piersiowej mogą być podobne do objawów zawału serca. Angina to ból w klatce piersiowej występujący u osób z chorobą niedokrwienną serca, zwykle gdy są one aktywne. Ból dławicowy trwa zwykle tylko kilka minut i ustępuje z odpoczynkiem.

 

Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort, który nie ustępuje lub nawraca może być oznaką zawału serca. Ból w klatce piersiowej powinien zostać skonsultowany z lekarzem.