Cukrzyca jest chorobą, która wymaga regularnej kontroli swojego ciała przez chorego. Monitorowanie poziomu cukru we krwi i analiza wyników, przez wielu specjalistów jest uważana za najważniejszą część leczenia. Kiedy zostaje zdiagnozowana cukrzyca, jednym z pierwszych zaleceń lekarza będzie zaopatrzenie się w glukometr.

Kiedy i jak często mierzyć poziom glukozy we krwi powinno być ustalone na podstawie wieku, ogólnego stanu zdrowia, rodzaju cukrzycy i zawsze w konsultacji z lekarzem.

W przypadku osób używających pompę insulinową lub zastrzyki insuliny w ciągu dnia, zaleca się wielokrotny pomiar poziomu cukru w ciągu doby. W przypadku innych leków poziom cukru we krwi należy mierzyć tak często, jak zaleca lekarz.

 

Najczęściej zalecany czas pomiaru:

 • Dwie lub jedną godzinę po posiłku
 • Przed każdym posiłkiem
 • W momencie kiedy czujemy, że nasz poziom cukru może być zbyt wysoki lub zbyt niski
 • Przed lub po aktywności fizycznej
 • Kiedy jesteśmy chorzy lub podczas silnego stresu

 

Dlaczego powinniśmy mierzyć poziom glukozy we krwi regularnie?

Regularne pomiary pomogą nam uporządkować aktywności wykonywane w ciągu dnia i dobrać odpowiedni poziom intensywności aktywności fizycznej. Mogą pomóc w ocenie, czy trening lub specjalna dieta pomaga w uregulowaniu poziomu glukozy. Dzięki wynikom możemy odczytać jak poszczególne czynniki wpływają na poziom cukru w naszym organizmie. Takie pomiary umożliwiają dobranie odpowiedniej ilości insuliny, czy dostosować dawkę leku przyjmowanego doustnie. Bez pomiarów trudno jest sprawdzić czy nasza strategia walki z chorobą jest skuteczna czy nie.

 

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi waha się w ciągu dnia, jednak nie powinien przekraczać ustalonej normy.

Prawidłowy poziom glukozy we krwi powinien wynosić 70-100 mg/dl.

Normy dla badania na czczo: 70-99 mg/dl – poziom prawidłowy, 100-125 mg/dl – hiperglikemia, powyżej 126 mg/dl – diagnozowane jako cukrzyca.

Normy dla badania 2 godziny po posiłku: 70-140 mg/dl  – poziom prawidłowy,

140-199 mg/dl – hiperglikemia poposiłkowa, powyżej 200 mg/dl – cukrzyca.

 

Jak przeprowadzić pomiar glukozy we krwi?

Do pomiaru poziomu cukru stosuje się glukometr, jest to małe, przenośne urządzenie, które stosuje się razem z paskiem testowym. Odczynniki na pasku reagują z próbką krwi pobraną z palca, wynik reakcji jest przetwarzany przez glukometr, który wyświetla wynik.

 • Umyj i dokładnie osusz ręce
 • Włóż pasek testowy do glukometru
 • Przekuj igłą przeznaczoną do twojego glukometru opuszek palca
 • Delikatnie ściśnij lub masuj palec, aż pojawi się niewielka kropla krwi
 • Dotknij i przytrzymaj brzeg paska testowego do kropli krwi
 • Odczytaj wynik na ekranie po kilku sekundach

 

Glukometry umożliwiające automatyczne zapisywanie pomiarów

Regularnie spisywane wyniki, poprawnie przeprowadzonych pomiarów należy omówić z lekarzem. Codzienne mierzenie glukozy i zapisywanie ich w dzienniku może być uciążliwe, jednak nowe technologie dają nam nowe możliwości.

Istnieją glukometry, które zapisują każdy przeprowadzony pomiar, mogą zostać połączone ze smartfonem, gdzie w specjalnej aplikacji zostanie utworzona baza danych. Glukometr iHealth z darmową aplikacją MyVital umożliwia ustawienia przypomnień o pomiarach, dzięki czemu nigdy nie zapomnisz o przeprowadzeniu badania.