fbpx
//Jak często należy mierzyć poziom cukru we krwi?

Jak często należy mierzyć poziom cukru we krwi?

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga regularnej kontroli swojego ciała przez chorego. Monitorowanie poziomu cukru we krwi i analiza wyników, przez wielu specjalistów jest uważana za najważniejszą część leczenia. Kiedy zostaje zdiagnozowana cukrzyca, jednym z pierwszych zaleceń lekarza będzie zaopatrzenie się w glukometr.

Kiedy i jak często mierzyć poziom glukozy we krwi powinno być ustalone na podstawie wieku, ogólnego stanu zdrowia, rodzaju cukrzycy i zawsze w konsultacji z lekarzem.

W przypadku osób używających pompę insulinową lub zastrzyki insuliny w ciągu dnia, zaleca się wielokrotny pomiar poziomu cukru w ciągu doby. W przypadku innych leków poziom cukru we krwi należy mierzyć tak często, jak zaleca lekarz.

 

Najczęściej zalecany czas pomiaru:

 • Dwie lub jedną godzinę po posiłku
 • Przed każdym posiłkiem
 • W momencie kiedy czujemy, że nasz poziom cukru może być zbyt wysoki lub zbyt niski
 • Przed lub po aktywności fizycznej
 • Kiedy jesteśmy chorzy lub podczas silnego stresu

 

Dlaczego powinniśmy mierzyć poziom glukozy we krwi regularnie?

Regularne pomiary pomogą nam uporządkować aktywności wykonywane w ciągu dnia i dobrać odpowiedni poziom intensywności aktywności fizycznej. Mogą pomóc w ocenie, czy trening lub specjalna dieta pomaga w uregulowaniu poziomu glukozy. Dzięki wynikom możemy odczytać jak poszczególne czynniki wpływają na poziom cukru w naszym organizmie. Takie pomiary umożliwiają dobranie odpowiedniej ilości insuliny, czy dostosować dawkę leku przyjmowanego doustnie. Bez pomiarów trudno jest sprawdzić czy nasza strategia walki z chorobą jest skuteczna czy nie.

 

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi waha się w ciągu dnia, jednak nie powinien przekraczać ustalonej normy.

Prawidłowy poziom glukozy we krwi powinien wynosić 70-100 mg/dl.

Normy dla badania na czczo: 70-99 mg/dl – poziom prawidłowy, 100-125 mg/dl – hiperglikemia, powyżej 126 mg/dl – diagnozowane jako cukrzyca.

Normy dla badania 2 godziny po posiłku: 70-140 mg/dl  – poziom prawidłowy,

140-199 mg/dl – hiperglikemia poposiłkowa, powyżej 200 mg/dl – cukrzyca.

 

Jak przeprowadzić pomiar glukozy we krwi?

Do pomiaru poziomu cukru stosuje się glukometr, jest to małe, przenośne urządzenie, które stosuje się razem z paskiem testowym. Odczynniki na pasku reagują z próbką krwi pobraną z palca, wynik reakcji jest przetwarzany przez glukometr, który wyświetla wynik.

 • Umyj i dokładnie osusz ręce
 • Włóż pasek testowy do glukometru
 • Przekuj igłą przeznaczoną do twojego glukometru opuszek palca
 • Delikatnie ściśnij lub masuj palec, aż pojawi się niewielka kropla krwi
 • Dotknij i przytrzymaj brzeg paska testowego do kropli krwi
 • Odczytaj wynik na ekranie po kilku sekundach

 

Glukometry umożliwiające automatyczne zapisywanie pomiarów

Regularnie spisywane wyniki, poprawnie przeprowadzonych pomiarów należy omówić z lekarzem. Codzienne mierzenie glukozy i zapisywanie ich w dzienniku może być uciążliwe, jednak nowe technologie dają nam nowe możliwości.

Istnieją glukometry, które zapisują każdy przeprowadzony pomiar, mogą zostać połączone ze smartfonem, gdzie w specjalnej aplikacji zostanie utworzona baza danych. Glukometr iHealth z darmową aplikacją MyVital umożliwia ustawienia przypomnień o pomiarach, dzięki czemu nigdy nie zapomnisz o przeprowadzeniu badania.

 

2019-05-08T16:49:30+02:00Przez |Blog|Brak komentarzy

O autorze:

Absolwentka Biotechnologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, prywatnie pasjonatka zdrowego odżywiania i fitnessu.

Skomentuj

W czym możemy pomóc?