Większość ludzi codziennie spożywa 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolacje. Niektórzy żyjąc w pośpiechu pomijają nawet niektóre z nich. Jeśli masz cukrzycę, być może nadszedł czas, aby przemyśleć swój plan żywieniowy. Z pewnością 3 posiłki to za mało.

 

Co mówią naukowcy?

Przeprowadzono badania na 47 otyłych osobach dorosłych z cukrzycą typu 2 lub 3. Osoby te podzielone na dwie grupy, pierwsza grupa spożywała trzy posiłki dziennie, zaś druga sześć posiłków dziennie przez dwanaście tygodni. Następnie przez kolejne 12 tygodni, grupy zamieniono rolami, a przed rozpoczęciem badania pobrano próbki krwi.

Mimo że, uczestnicy spożywali taką samą liczbę kalorii, grupy, które spożywały mniejsze posiłki, ale więcej razy w ciągu dnia otrzymywały lepsze wyniki.

Podczas sześcio-posiłkowego planu uczestnicy mieli niższy średni poziom cukru we krwi i wykazywali oznaki, że ich organizm lepiej sobie radzi z trawieniem cukru.

Żadne z tych planów nie pomogło ochotnikom schudnąć, ale osoby z grupy o 6 posiłkach, rzadziej odczuwali głód i nie mieli ochoty podjadać między posiłkami.

“Wyniki te sugerują, że zwiększona częstotliwość posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu może być użytecznym narzędziem dla lekarzy leczących pacjentów z otyłością i cukrzycą lub stanami przedcukrzycowymi, zwłaszcza tych, którzy są niechętnymi lub nieudanymi dietetykami”, stwierdzili naukowcy z Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Cukrzycą.

Wcześniejsze badanie w British Journal of Nutrition wykazało, że otyli dorośli nie tracą na wadze podczas spożywania sześciu posiłków zamiast trzech dziennie. Inne badanie w czasopiśmie Obesity poparło tą tezę, stwierdzając, że więcej posiłków nie pomaga zdrowym dorosłym osobom w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

 

Regularne posiłki o równomiernej zawartości cukru

Aby utrzymać odpowiedni poziom energii do funkcjonowanie w ciągu dnia, powinniśmy jeść co około czterech do sześciu godzin. Osoby z cukrzycą typu 2 zwykle mają lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi, jeśli ich posiłki i węglowodany są rozplanowane równomiernie w ciągu dnia. Zbyt dużo węglowodanów w tym samym czasie może podnieść poziom glukozy we krwi. Zbyt wysoki poziom tego cukru może wystąpić w tym przypadku, nawet jeśli chory bierze lekarstwo na cukrzycę. Wiele osób ma tendencję do opuszczania śniadania, spożywania lekkiego obiadu, a następnie spożywania zbyt dużo wieczorem. Osoba z cukrzycą powinna starać się jeść takie same ilości węglowodanów, w każdym posiłku.

Śniadanie jest szczególnie ważne, jeśli chcesz kontrolować swoją wagę. Pomaga przyspieszyć twój metabolizm i zmniejsza prawdopodobieństwo późniejszego objadania się. Jeśli jesteś niezwykle aktywny lub przyjmujesz stałe dawki leków, możesz potrzebować przekąski. Monitorowanie poziomu glukozy we krwi i omówienie wyników z lekarzem lub specjalistą pomoże Ci to ustalić, jak powinna wyglądać Twoja dieta.