Cukrzyca ciążowa zwykle występuje w drugiej połowie ciąży. Między 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się test, by sprawić czy zaburzenie występuje u pacjentki. Lekarz może przeprowadzić test wcześniej, jeśli po wywiadzie stwierdzi, że znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka.

 

Kto jest w grupie ryzyka?

Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej jest większa w przypadku kobiet, które są otyłe przed zajściem w ciąże, miały podniesiony poziom cukru we krwi (lecz nie był on tak wysoki by stwierdzić cukrzycę), gdy w rodzinie pojawiają się osoby chore na cukrzyce, w przypadku podniesionego ciśnienia krwi lub wtedy, gdy w poprzednich ciążach pacjentka miała cukrzycę  ciążową. Narodziny dużego dziecka, narodziny dziecka martwego lub z wadami wrodzonymi to także wskazania, że zaburzenie może wystąpić.

 

Jak wygląda test na cukrzycę ciążową?

Test jest całkowicie nieinwazyjny, polega na podaniu pacjentowi słodkiego napoju, o określonej zawartości cukru. Następnie po godzinie sprawdza się poziom cukru we krwi badanej. Ma to na celu sprawdzenie, jak ciało radzi sobie z rozkładem tego cukru. Jeśli badanie wykazuje, że poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normy, zostaną przeprowadzone kolejne testy w podobny sposób. Tym razem test poziomu cukru zostanie wykonany po 3 godzinach.

Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, testy za decyzją lekarza mogą być wykonywane częściej.

 

Jakie są objawy?

Cukrzyca zazwyczaj przebiega bezobjawowo i jest wykrywana podczas rutynowych badań w okresie ciąży.

Rzadko, w przypadkach, gdy cukrzyca nie zostanie kontrolowana można zaobserwować:

  • Zwiększone pragnienie
  • Częste uczucie głodu i zwiększona ilość przyjmowania pokarmu
  • Częste oddawanie moczu

 

Czy obecność ketonów w moczu jest niebezpieczna?

Ketony w moczu są znakiem, że Twój poziom cukru we krwi jest nieprawidłowy.

Ciała ketonowe powstają podczas reakcji spalania tłuszczu, jako paliwa zapasowego, które gromadzimy w ciele. Do zaburzenia dochodzi w przypadku, kiedy organizm ma zbyt mało insuliny, aby rozkładać cukier z krwi. W cukrzycy ciążowej hormony produkowane w czasie ciąży mogą zakłócać działanie insuliny i sprawić, że jej działanie nie będzie wydajne.

 

Wyróżniamy dwie przyczyny ketonów w moczu:

Wysoki poziom cukru we krwi. Jeśli dostarczasz swojemu organizmowi zbyt dużą ilość cukru, którego Twój organizm nie jest w stanie przetrawić, jest to niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Może spowodować, że dziecko będzie rosło zbyt szybko. Taki stan nazywamy makrosomią. Może prowadzić do problemów podczas porodu.

Niski poziom cukru we krwi. Kiedy organizm ma za mało cukru we krwi, zaczyna zużywać rezerwy tłuszczu. U niektórych kobiet dieta niskokaloryczna może nie dostarczać wystarczającej ilości cukru. Ketony w moczu mogą oznaczać, że Ty i Twoje dziecko nie dostajecie wystarczającej ilości energii w swojej diecie.

Niektóre badania wykazały, że nadmiar ketonów w moczu ciężarnej kobiety może wpływać na rozwój komórek mózgowych, co może obniżyć IQ dziecka i spowodować przyszłe trudności w uczeniu się. Chociaż inne badania nie były w stanie potwierdzić tych wyników, wielu lekarzy czuje się bezpieczniej w testowaniu ketonów i unikaniu ich poprzez dostosowanie diety lub leczenia.

 

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Leczenie polega na regularnym mierzeniu poziomu cukrzycy we krwi, cztery lub więcej razy w ciągu dnia.

Powinniśmy uważać na to co jemy i zmienić dietę, możemy włączyć aktywność fizyczną, jednak zawsze należy ustalić to wcześniej z lekarzem.

Lekarz powinien zlecić  badanie moczu w celu analizy poziomu ketonów, jest to sposób na sprawdzenie, czy podjęte działania są skuteczne i poziom glukozy we krwi się ustabilizował.