Nasze codzienne nawyki mają bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu, to jakie składniki odżywcze znajdują się na naszym talerzu wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Poniżej przedstawiamy produkty, które warto dodać do listy zakupów na stałe ze względu, że zawierają substancje, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

 

Zielone liście

Duża ilość potasu zawarta warzywach liściastych takich jak np. sałata rzymska, rukola, jarmuż, rzepa, szpinak, boćwina pozwala na wydalenie z nerek więcej sodu, co powoduje obniżenie ciśnienia krwi.

 

Banany

Średniej wielkości banan zapewnia 350 mg potasu. W wielu badaniach wykazano skuteczność pokarmów bogatych w potas w obniżaniu ciśnienia krwi. Banan jest jednym z najlepszych źródeł potasu.

 

Owsianka

Jedzenie produktów bogatych w błonnik pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Jedzenie owsa może zmniejszyć zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Odczyt ciśnienia krwi to dwie liczby, np. 120/80. Pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe, druga to ciśnienie rozkurczowe. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie “The Journal of Family Practice” naukowcy zauważyli, że regularne jedzenie płatków owsianych może zmniejszyć ciśnienie skurczowe nawet o 7,5 punktu i ciśnienie rozkurczowe o 5,5 punktu.

 

Arbuz

Arbuz zawiera aminokwas o nazwie L-cytrulina. W organizmie L-cytrulina ulega konwersji do L-argininy, aminokwasu, który jest potrzebny do produkcji tlenku azotu.

Tlenek azotu sprawia, że nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, a ciśnienie krwi spada. Badania wykazują, że kiedy podaje się organizmowi L-argininę, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe odczyty ciśnienia krwi znacznie się zmniejszają.

Dodatkową zaletą arbuza jest jego niska kaloryczność.

 

Marchew

Marchew, tak jak banany czy szpinak, również zawiera dużo potasu. Pół szklanki posiekanej marchewki zawiera 1,8 grama (g) błonnika i 205 miligramów (mg) potasu. Marchew zawiera również kumarynę, które również pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi.

 

Buraki

Sok z buraków został zbadany pod kątem wpływu na ciśnienie krwi, ze względu na jego dużą zawartość azotanów. Burak ćwikłowy zawiera wysoki poziom azotanów NO3, który organizm przekształca w aktywny biologicznie azotyn NO2 i tlenek azotu NO. Ten ostatni powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia.

 

Owoc granatu

Owoc granatu ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawarte w nim flawonoidy takie jak: katechiny, garbniki i silny flawonoid znany jako kwas elagowy powodują, że spożywanie tego owocu obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, pomaga w zapobieganiu zawałom i innych chorób serca.

 

Orzechy włoskie

Badania opublikowane w Journal of American College of Nutrition sugerują, że orzechy włoskie mogą obniżać ciśnienie krwi. Dorośli jedzący 1/2 szklanki orzechów dziennie przez cztery miesiące, mieli lepszy przepływ krwi, niższe ciśnienie krwi. Co więcej, nie przybrały na wadze, mimo że dziennie spożywały ponad 350 kalorii więcej. Orzechy włoskie dostarczają zdrowych tłuszczy, magnezu i błonnika.